Leczenie hirsutyzmu

Proces leczenia hirsutyzmu musi być kilkuwymiarowy, aby dał pozytywne rezultaty. Co to oznacza w praktyce? Oznacza połączenie metod niefarmakologicznych, kosmetycznych z farmakoterapią i n leczeniem operacyjnym, które konieczne jest w przypadkach, kiedy choroba spowodowana jest nowotworami złośliwymi  lub guzami czynnymi hormonalnie.

Przyczyny i metoda leczenia hirsutyzmu:

  • wrodzony przyrost nadnerczy (zespół nadnerczowo-płciowy) – terapia glikokortykosteroidami i antyandrogenami
  • niewłaściwa farmakoterapia – lekarz ustala rodzaj i dawkę leku, jakie powinna przyjmować pacjentka
  • zespół policystycznych jajników – dwie metody:

– jeśli pacjentka chce zajść w ciążę proces kierunkuje się na indukcję owulacji, a w razie braku efektów na laparoskopie

– jeśli chce zachować wyłącznie cykl miesiączkowania i nie zajść w ciążę to stosuje się leczenie     łączone – antyandrogeny z pigułkami antykoncepcyjnymi

  • otyłość – oprócz standardowej terapii, redukcja masy ciała
  • hiperprolaktynemia – leki z grupy agonistów dopaminy
  • zaburzenia czynności tarczycy – leczenie uzupełniające

Efekty farmakoterapii widoczne są dopiero po dłuższym czasie, toteż zaleca się przeprowadzenie przez pacjentki zabiegów kosmetycznych, których celem jest redukcja owłosienia. W salonach kosmetycznych dostępne są różne warianty depilacji, takie jak:

Mikroliza – metoda wykorzystująca żel i elektrody, która powoduje przeniknięcie prądu do cebulek włosowych, co doprowadza do ich niszczenia.  Wystarczą 3-4 zabiegi w 4-tygodniowych odstępach, aby owłosienie zostało zlikwidowane. W celu zachowania trwałego efektu zabieg powtarza się później raz w ciągu roku. Cena wynosi od 100 do 500 zł.

Depilacja ultradźwiękowa – metoda wykorzystująca wosk i preparaty z enzymami, które niszczą cebulki włosów.  Kuracja trwa trzy dni. Wykonuje się ją 3-4 razy w odstępach 4-6 tygodniowych. Cena za jeden raz to 100-300zł w zależności od depilowanych miejsc.

Depilacja laserowa – wiązka światła laserowego w trakcie jednego zabiegu niszczy do 30 procent włosów. W celu osiągnięcia zadowalającego stanu konieczne jest wykonanie 2-5 zabiegów, w odstępie 4 do 8 tygodniu. Cena to 300 zł za jeden zabieg.

Elektroliza – włosy usuwane są za pomocą cieniutkiej sondy, która dociera do torebki, niszcząc korzeń włosa. W trakcie jednej sesji usuwa się od 30 do 50 włosów. Cena wynosi 2 zł za jeden włosek.

 

Jak pomóc sobie z nadmiernym owłosieniem w domowych warunkach?

Hirsutyzm to nie wyrok, nawet w warunkach domowych z powodzeniem można złagodzić jego objawy  i wpływ na życie. Wystarczy zmienić dietę. Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju tłuszczów trans i produktów przetworzonych. Najlepiej wyeliminować także cukier, białe pieczywo i niepełnoziarnisty makaron. Unikać alkoholu i papierosów. Do swojego jadłospisu warto natomiast dodać produkty bogate w przeciwutleniacze, takie jak jagody, wiśnie, papryki, pomidory i dynie. Spożywać dużo chudego mięsa i ryb, najlepiej wędzonych, a ponadto pić minimum 2l wody dziennie. Warto dodać także aktywność fizyczną – 30 minut każdego dnia będzie jak najbardziej wskazane.

Pomocne w walce z nadmiernym owłosieniem okazują się być także zioła, takie jak Palma Serenoa repens czy Niepokalanek, znany także jako Vitex adnus castus, które zmniejszają ilość androgenów w organizmie. Pozytywny wpływ na organizm ma także zielona herbata miętowa i pluskwica groniasta. Przed kuracją ziołową warto zasięgnąć opinii lekarza, który ustali odpowiednią kurację ziołową.