Laserowe rozbijanie kamieni

Jak przebiega laserowe rozbijanie kamieni?

laserowe rozbijanie kamieni

Bolesne dolegliwości

O tym, że chorujemy na kamicę nerkową najczęściej dowiadujemy się przez nagły, bardzo silny ból w okolicy nerek. Innymi objawami może być krwiomocz, częste parcie na pęcherz czy też pieczenie podczas oddawania moczu. Tych objawów nie należy bagatelizować. Powinno się niezwłocznie skontaktować z lekarzem, zwłaszcza gdy dodatkowo wystąpi gorączka. Być może konieczne będzie laserowe rozbijanie kamieni nerkowych.

Laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

O kamicy nerkowej mówimy wtedy, gdy w układzie moczowym tworzą się złogi. Konieczne jest pozbycie się ich. W tym procesie pomogą dobrane przez lekarza leki przeciwbólowe, rozkurczowe i picie dużej ilości wody. Jednak nie zawsze to wystarcza i konieczne jest poddanie się zabiegowi. Jedną z metod jest laserowe usuwanie kamieni. Wielką zaletą tej metody jest małoinwazyjność i skuteczność. Operacja laserowa wykonywana jest, jeśli średnica złogów nie przekracza 3 cm. Zabieg polega na wprowadzeniu giętkiego przewodu przez cewkę moczową aż do nerki. Podczas zabiegu lekarz nie tylko ma możliwość pozbycia się kamieni, lecz także dokładnego zbadania nerek. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a hospitalizacja trwa zazwyczaj do dwóch dni.

Kwalifikacja do zabiegu

Do zabiegu metodą RIRS kwalifikuje lekarz po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu pacjenta. Zanim zdecydujesz się na laserowe rozbijanie kamieni, powinieneś wykonać szereg badań, które zleci lekarz. Dopiero po potwierdzeniu ogólnego dobrego stanu zdrowia pacjenta możliwe będzie przeprowadzenie operacji. Jednymi z przeciwwskazań może być ciąża, zakażenie układu moczowego czy niewydolność krążenia. O wszelkich chorobach i dolegliwościach powinno się oczywiście poinformować lekarza. To on ostatecznie podejmie decyzję czy taki zabieg jest możliwy i bezpieczny do wykonania.

Zapobieganie zamiast leczenia

Niestety kamica nerkowa to choroba, która może powracać, a nawet najlepszy lekarz urolog nie ma na to wpływu. By zminimalizować ryzyko nawrotu, warto skupić się przede wszystkim na odpowiednim nawodnieniu organizmu. Obserwując kolor moczu, można dowiedzieć się, czy organizm dostał wystarczającą ilość płynów. Najbardziej pożądaną barwą moczu jest kolor słomkowożółty. Natomiast ciemniejszy mocz świadczy o zbyt małej podaży płynów. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią dietę. Ograniczenie białka zwierzęcego wpływa pozytywnie na stężenie mocznika.

laserowe rozbijanie kamienilaserowe rozbijanie kamieni nerkowychlaserowe usuwanie kamienioperacja laserowaRIRSurolog